Peniaze sú až na prvom mieste
Každý, kto robí svoju prácu dobre, adekvátne rieši klientov problém a jeho požiadavky. Je však dôležité za túto prácu dostať aj adekvátnu odmenu.
Každý si pod týmto spojením predstaví inú sumu. Dôležité je, aby obe strany vedeli, koľko peňazí bude klient platiť a kedy. Nemusí to byť vopred dané fixné číslo, ale zákazník musí súhlasiť s tým, koľko platí za hodinu, normostranu a podobne.
Ideálne je, ak máte vypracovanú zmluvu, kde uvediete všetky detaily a obe strany ju podpíšu
Otestujte si serióznosť klienta sami
Môžete mať k dispozícii akékoľvek referencie a výskum. Nič nenahradí vlastnú skúsenosť..
Na začiatku je potrebné si uvedomiť, že nie každý si zaslúži byť vaším klientom. To sa však ľahko povie, ťažšie urobí. Veď prečo by ste potenciálne mali odmietať peniaze.
Ak Vám od začiatku na spolupráci niečo nesedí, nehrňte sa do podpisu zmluvy. Inštinkt a prvý dojem zvyknú byť pravdivé.
Predtým, ako rezolútne klienta odmietnete, otestujte si potenciálnu spoluprácu. Vyskúšajte najskôr urobiť pre zákazníka nejakú maličkosť. Pri väčších projektoch si ich rozkúskujte a spravte prvú časť a následne za ňu pošlite faktúru.
Zhruba o 15 dní budete presne vedieť, s kým máte tú česť.
Ako sa Vám s ním robilo? Komunikovalo? Nebrzdil vás? Zaplatil? To sú otázky, na ktoré by ste mali mať jednoznačné odpovede.
Kedy je zmluva potrebná?
- pri každej spolupráci v stovkách eur a viac
- vždy, keď vám na druhej strane niečo nesedí
Dobré zmluvy robia dobrých obchodných partnerov. Ten, kto je seriózny, nemá problém podpísať.
Od začiatku sledujte splatnosť faktúry. Napríklad, ak je dátum splatnosti 14. a 15. neprídu peniaze, hneď 16. sa klientovi ozvite.
Tajomstvo je v okamžitom kontaktovaní
Určite na nič nečakajte, nech ide o akéhokoľvek klienta. Môže sa vám totiž stať, že si vaše služby objednal niekto, kto má finančné problémy. Možno už pri objednávke vedel, že nebude mať na to, aby vám zaplatil včas.
Tieto firmy väčšinou nemajú poriadok vo svojich peniazoch. Úhrady nevyplácajú podľa nejakého logického kľúča. Prvému zaplatia totiž vždy tomu, kto ich, ľudovo povedané, otravuje najviac. Aby mali pokoj.
Čiže, ak budete vystupovať ako niekto, kto peniaze nepotrebuje, tak to bude brať aj klient. A zaradí Vás až na koniec výplatnej pásky. Preto je nevyhnutný pravidelný kontakt s dopytom o úhradu.
Až 95 % firiem nedopytuje svoje peniaze hneď.
Vychovaný klient = perfektná spolupráca
Dôležitá je komunikácia a to v každej fáze spolupráce. Napríklad, ak klient mešká s úhradou, je potrebné písať, telefonovať a zisťovať, čo sa deje. Vtedy nastavujete hranice spolupráce aj do budúcna. Ukazujete, že tieto veci nebudete tolerovať.
Vy ste predsa dodržali podmienky a doručili ste svoju službu na 100 % a načas. To isté očakávate od neho. Aj o tom je podnikanie. Klient platí načas a vy sa môžete presne spoľahnúť na prichádzajúce financie pri plánovaní firemného cashflow-u.
Osobná skúsenosť autorky – úhrada faktúry o dve minúty
Nedávno som vystavovala faktúry a posielala ich klientom. Jednu som dokončila a odoslala. O necelé dve minúty neskôr mi prišiel mail, ktorý hlásil úhradu. Úhradu presne tej faktúry, ktorú som práve vystavila. Až som neverila. Neskôr sa ukázalo, že som trafila správnu chvíľu. Klient akurát robil úhrady. A máme rovnakú banku. Aj také veci sa stávajú.