Brexit je v súčasnosti témou číslo jeden nielen pre budúcnosť fungovania Európskej únie, ale rovnako pre aktuálne až 100-tisíc Slovákov žijúcich a pracujúcich vo Veľkej Británii.
Slováci vo Veľkej Británii
Desaťtisíce až státisíce slovenských občanov odišlo po roku 2004 za prácou do Veľkej Británie vďaka otvoreniu pracovného trhu. Británia je atraktívna najmä vďaka platovým podmienkam, ktoré v mnohých prípadoch prevyšujú dvoj- až trojnásobok slovenského priemeru. Podľa britského štatistického úradu, Slováci obsadzujú predovšetkým tie pracovné miesta, o ktoré britskí zamestnanci nestoja.
Čo o Brexite vieme
Momentálna však situácia svojou nejasnosťou vytvára otázniky a obavy, ktoré by sme na základe doterajších oficiálnych vyjadrení vedúcich predstaviteľov britskej vlády radi ozrejmili:
- Vo Veľkej Británii žije až 3 milióny občanov Európskej únie.
- Každý rok príde do krajiny až 300-tisíc prisťahovalcov.
- Na britských univerzitách študuje bakalársky program 125-tisíc študentov Európskej únie.
- Oficiálny dátum vystúpenia Veľkej Británie z Európskej únie je stanovený na 19. marca 2019, proces by mal trvať 2 roky.
- Začatie rokovaní o Brexite má obmedziť voľný pohyb osôb z Európskej únie.
- Ak občan Európskej únie žije v Británii 5 rokov, môže požiadať o trvalý pobyt, ktorý mu umožní v krajine naďalej žiť a pracovať.
- Zamestnávatelia budú musieť platiť poplatok tisíc libier ročne v prípade zamestnania občana Európskej únie.
- Zo 100-tisíc Slovákov pracujúcich vo Veľkej Británii poberá rodinné prídavky približne 2-tisíc z nich.
- Podľa nových pravidiel by Veľká Británia mala vyplácať rodinné prídavky v rovnakej výške, koľko dostali doma.
- Opatrenia škrtania sociálnych benefitov pre občanov Európskej únie príde do platnosti až po roku 2020.
Budúcnosť po Brexite
Aj napriek protichodným názorom ohľadom vplyvu Brexitu možno konštatovať, že dôvody na paniku slovenských občanov zatiaľ nie sú opodstatnené. Britská vláda ešte úplne presne nezverejnila, aké opatrenia pre cudzincov zavedie.
Podľa expertov bude najzásadnejšia otázka voľného pohybu. Konkrétne podmienky a kroky budú zverejnené až po ukončení rokovaní, avšak záujem a dopyt Spojeného kráľovstva o kvalifikovanú pracovnú silu pretrvá aj naďalej.